NeuveritelnaOdhaleni.cz
Výsadek US Army

Kontroverzní zákon schválen: USA se staly bojištěm

Svoboda občanů Spojených států utrpěla pod osvědčenou záminkou boje proti terorismu další těžkou ránu. Jaké pravomoci získává americká armáda poté, co prezident USA podepsal zákon, který definuje území Spojených států jako bojiště? Proti komu je tento zákon namířen?

Kontroverzní zákon schválen: USA se staly bojištěm

Posledním úředním aktem, který vykonal prezident Barack Obama v roce 2011, byl podpis "National Defence Authorization Act" (Zákon pro zmocnění národní obrany). Ve svém prohlášení prezident uvedl, že zákon podepsal s výhradami ke klíčovým ustanovením zákona – včetně kontroverzní části, která umožní armádě na neurčitou dobu zadržet osoby podezřelé z terorismu, včetně amerických občanů vězněných ve Spojených státech, a to bez řádného obvinění.

Tato právní úprava byla ostře kritizována skupinami chránícími občanské svobody, mnohými demokraty a také republikánským prezidentským kandidátem Ronem Paulem, který ji nazval "sklouznutím do tyranie". Dva vysloužilí čtyřhvězdičkoví generálové námořnictva nedávno prostřednictvím New York Times vyzvali prezidenta, aby tento zákon vetoval, protože je "zavádějící a zbytečný".

Řádný proces bude minulostí“, napsali generálové Charles C. Krulak a Joseph P. Hoar. „Současný zákon zmocňuje armádu k zadržení lidí dopadených na bojišti, ale toto ustanovení rozšíří bojiště i na území Spojených států – a předá Usámovi bin Ládinovi nezasloužené vítězství dlouho po jeho zaslouženém odchodu.“

Prezident bránil své rozhodnutí, když napsal, že podepsal tento zákon „hlavně proto, že zajišťuje finanční prostředky pro obranu Spojených států a jejich zájmů v zahraničí, důležité služby pro členy služeb a jejich rodiny a životně důležité programy pro národní bezpečnost, které musí být obnoveny.“

Vedoucí pracovník administrativního oddělení, který si nepřál být jmenován, sdělil ABC News, že „prezident je pevně přesvědčen, že zadržení amerických občanů ve vojenské vazbě po neomezenou dobu bez soudu by bylo v rozporu s našimi národními tradicemi a hodnotami a chce se ujistit, že každé zmocnění přicházející z Kongresu bude v souladu s naší ústavou, s našimi pravidly války a s planými zákony.“

Jeden z vedoucích pracovníků však vysvětlil, že prezident Obama pevně věří tomu, že američtí občané mohou být dočasně zadrženi a že armáda má právo zadržet a věznit každého občana, který je zapojen v konfliktu se Spojenými státy. Pokud se některá ustanovení zákona prokážou za nepoužitelná, může je prezident vrátit do Kongresu a žádat o změny.

„Prezident bude se bude držet zásad, které zastával v uplynulých třech letech. Bude chtít mít jistotu, že žádné z ustanovení přijatých Kongresem negativně neovlivní schopnost boje proti terorismu a nebude překážkou profesionální armádě, aby zajistila zemi bezpečí“, řekl vedoucí pracovník.

Zdroj: ABC News, 31.12.2011

Ještě před podpisem "National Defence Authorization Act" prezidentem USA Barackem Obamou varovaly před konečným přijetím tohoto zákona nezávislá média. Jako příklad uvádím článek publikovaný 8.12.2011 na webu Topky.sk:

V USA schválili revolučný zákon: Armáda bude môcť ľudí väzniť aj zabiť!

WASHINGTON – Podľa servera CNN minulý štvrtok vo večerných hodinách miestneho času prijal Senát Spojených štátov návrh zákona, ktorý definuje celé USA ako „bojisko“. Znamená to, že v prípade jeho uvedenia do platnosti americká armáda dostane do rúk nekontrolovateľnú moc beztrestne zatknúť, zadržať, vypočúvať a dokonca aj zavraždiť svojich občanov bez obvinenia alebo súdu.

Zákon bol vytvorený tajne senátormi Carlom Levineom a Johnom McCainom, predtým, než ho odovzdali výboru na stretnutí za zatvorenými dverami, bez akéhokoľvek vypočutia.

Odstavec 1031 možno interpretovať tak, že Američania budú vyhlásení za domácich teroristov a uvrhnutí do vojenského väzenia bez akéhokoľvek odvolania. Vzhľadom na to, že ministerstvo bezpečnosti charakterizovalo nákup zlata, vlastnenie zbrane, používanie hodiniek alebo ďalekohľadu, a všetky bežné typy správania ako potenciálny indikátor domáceho terorizmu, sú takéto opatrenia voľne zneužiteľné.

Podľa legislatívnej kancelárie ACLU by sa tak Američania mohli stať cieľom zákonov, ktoré sú údajne namierené proti teroristom a nepriateľským bojovníkom. „Ak ste si mysleli, že popravy amerických občanov v zahraničí boli dosť zlé, tak teraz budú podobné právomoci aplikované aj v „otčine“, inými slovami vo vašom meste, komunite, na vašom dvore,“ uviedla kancelária v správe proti prijatiu tohto zákona.

Senát ho však minulý týždeň podľa portálu newsvoice.se schválil, a to v pomere hlasov 93:7. USA sa tak dostali iba na krok od likvidácie ústavných práv.

"Priechod tohto zákona nie je ničím iným než konečným vyhlásením vojny armády a mocenských síl Američanom. Ak bude podpísaný, zničí Listinu práv a podrobí Ameriku vojenskej diktatúre, kompletne aj s tajným zatýkaním, tajnými väznicami, nezákonnými výsluchmi, zadržiavaním na dobu neurčitú bez obvinenia z trestného činu, mučením Američanov a dokonca aj "legitímnou vraždou" amerických občanov na americkej pôde!," napísal portál.

"Ak ste sa ešte neprebudili do reality policajného štátu, varujeme vás, čas beží. Akonáhle sa zákon stane platným, nemáte v Amerike viac žiadne práva," varoval autor článku na newsvoice.se.

Zdroj: Topky.sk, 8.12.2011

komentář:Myslím, že tyto zprávy nepotřebují zvláštní komentář. Armáda USA získala pravomoc kdekoliv na území Spojených států zatknout civilisty podezřelé z terorismu (a pro toto podezření stačí velice málo) a nakládat s nimi jako s nepřátelskými bojovníky. Samozřejmě bez obvinění a řádného soudního procesu. Pod osvědčenou záminkou boje proti terorismu byl přijat další zákon, který radikálně omezuje svobodu amerických občanů. Není první a pravděpodobně ani poslední. Práva a svobody, které ještě před pár lety byly pro Američany nedotknutelné, se v zájmu "národní bezpečnosti" rozpadají v prach. Biblická proroctví se skutečně plní před našima očima...

Obamovy seznamy smrti

Seznamy smrti ukázaly Obamovu drsnou tvář

Přišel po letech vlády kovboje z Texasu mírnější prezident, který dbá na lidská práva, nebo je Barack Obama ještě drsnější než jeho předchůdce? Kdo rozhoduje o tom, který z údajných teroristů má být zabit? Co všechno je možné ospravedlnit v rámci "války proti terorismu"?

Více...

End of America

Konec Ameriky

Jsou USA stále synonymem svobody, lidských práv a demokracie? Co se ve Spojených státech změnilo v rámci boje proti terorismu po 11.9.2001? Existuje nějaká podobnost mezi tím, co se v současné době odehrává v Americe a tím, co se dělo v předválečném Německu? Je možné, že USA směřují k totalitě a policejnímu státu?

Více...

Bizon

Dravé šelmy vládnou Zemi (Zjevení 13) - 2. část

Jakou mocnost představuje druhá šelma ze Zjevení 13? Máme k dispozici dostatek poznávacích znaků, abychom spolehlivě odhalili její totožnost? Co se skrývá za obživlou sochou (obrazem) první šelmy? Proč má být uctívání šelmy z moře a její sochy tak tvrdě vynucováno? Co nás podle Zjevení 13 čeká v blízké budoucnosti?

Více...

Nahoru