NeuveritelnaOdhaleni.cz
Evropská totalita

Evropská totalita do tří let

Hrozí, že se během několika málo let dramaticky změní tvář Evropy? Bude “databáze pro svobodu a bezpečnost", která má shromažďovat podrobné informace o všech 500 milionech evropských občanů, skutečně pro naše dobro, nebo bude sloužit ke kontrole mas?

Evropská totalita do tří let

Evropské demokracii a občanské svobodě zbývají tři roky života. V roce 2012 totiž vznikne jednotná evropská databáze s podrobnými informacemi o všech pěti stech milionech evropských občanů a všech imigrantech. Projekt se připravuje pod názvem „databáze pro svobodu a bezpečnost“. A je součástí „nové architektury nabízející prostory interaktivní, reaktivní a imaginativní, umožňující vdechnout novou dynamiku strategii evropské integrace“.

Ona ta „architektura“ totiž stojí na poznání, že „jsme v nedávných letech učinili podstatný pokrok ve vytváření oblasti svobody, bezpečnosti a spravedlnosti“ a že „prioritou teď musí být snaha umístit občana do srdce tohoto projektu, aby se demonstrovala přidaná hodnota Evropské unie v oblastech, které mají takový dopad na každodenní životy lidí“.

V této „konstrukci a všech budoucích vývojích“ musí být zásadním sloganem „solidarita mezi lidmi, solidarita mezi členskými státy, aby se nacházela společná řešení společných nebezpečí“.

Ne, tohle nenapsal George Orwell, nýbrž místopředseda Evropské komise a komisař pro spravedlnost Jacques Barrot. (Ve francouzštině to zní ještě poetičtěji.) Dodal k tomu, že tato databáze (zakuklená do komplexního systému, jehož účelem má být kontrola „migračních toků“) zjednoduší dnešní situaci.

Jistě, většina nápadů Evropské komise a všech těch zákulisních byrokratů, jimž Evropská komise tvoří fasádu potěmkinovské vesnice, je o zjednodušování. Totiž o tom, jak nevoleným byrokratům a zkrachovaným politikům zjednodušit ovládání všech Evropanů tím, že všechny mocenské nástroje udělají tak komplikované, aby se v nich žádný občan nevyznal.

A tak zatímco se zoufalí obránci občanských svobod (dnes též označovaní jako extrémní pravičáci, ultrakonzervativci, nacionalisté, xenofobové a Antievropané) snaží zastavit tu „zjednodušenou“ Lisabonskou smlouvu, za její kouřovou clonou probíhá zjednodušování podstatně důkladnější s přímým dopadem na každého občana Evropské unie.

Jednotný operační systém spojí databáze již existující, jako jsou Schengenský informační systém, Vízový informační systém a Eurodac. Nás daňové poplatníky to bude stát v prvních třech letech 113 milionů eur, každoroční provoz pak deset milionů. Zdánlivě bez jakékoli souvislosti - zato však ve všech členských zemích - probíhá zavádění mikročipů na elektronickou identifikaci občanů: v automobilech, platebních kartách, mobilních telefonech, pasech, občanských průkazech. Jakoby náhodou to vychází tak, že by všechny měly být v provozu ve stejnou dobu jako „databáze svobody“.

Někdo bude moci každého z nás den ze dne sledovat a vědět o nás všechno: kde se kdy pohybujeme, s kým se stýkáme, kolik za co utrácíme, v jakém autě jezdíme, jaké daně platíme (a neplatíme), jaký je náš zdravotní stav, s kým telefonicky nebo internetem komunikujeme, jaké informace sledujeme.

Integrace Evropy tím bude dokonána, absolutní a totální ovládání občanů nastartováno. K čemu všemu se bude moci zneužít, ať si každý fantazíruje sám. Od předchozích totalit se bude lišit jen tím, že my nebudeme vědět, kdo nás to zpoza té kulisy Evropské komise vlastně ovládá a co s námi ze dne na den udělá.

Že by další „extrémně pravicová“ paranoia? Možná. Ale z čeho vlastně tolik inteligentních a vzdělaných lidí čerpá jistotu, že Evropská unie je demokratická a myslí to s námi dobře?

A i kdyby nebyla a nemyslela, že to je pořád to pověstné „menší zlo“? Menší než co, prosím? Mohl by to už někdo definovat?

Zdroj: Benjamin Kuras, Mladá fronta Dnes a blog.aktuálně.cz, 7.7.2009

komentář: V rámci „boje za svobodu a bezpečnost“, pod praporem „války proti terorismu“, jsou lidé ochotni skousnout hodně. Pokud se tomu dá správná nálepka, je dovoleno a ospravedlněno všechno, lidé to pochopí a podřídí se. Příkladem jsou USA s jejich omezeními práv a svobod svých občanů (a nejen svých), s únosy, mučením a vězněním „podezřelých“ bez jakéhokoliv obvinění či soudu, s nelegálními válkami a podivuhodnými zákony a legislativními nařízeními, které byly přijaty po 11. září 2001.

Samozřejmostí je, že Evropa nemůže zůstat příliš pozadu. Není velkým překvapením, že se EU snaží mít své občany pod kontrolou. Jak daleko je doba, kdy bude státní moc nutit „všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména“ (Zj 13,16-17)?

Naplňují se biblická proroctví před našima očima?

Lisabonská smlouva

Lisabonská smlouva – čas se krátí...

Je Lisabonská smlouva jen další nudnou smlouvou, která se běžných občanů nijak zvlášť nedotkne? Nebo je to přelomový dokument, který dramaticky ovlivní život nás všech? Dýchá z ní svoboda a demokratičnost, nebo nastoluje spíše diktaturu a vládu nevolené elity?

Více...

Výsadek US Army

Kontroverzní zákon schválen: USA se staly bojištěm

Svoboda občanů Spojených států utrpěla pod osvědčenou záminkou boje proti terorismu další těžkou ránu. Jaké pravomoci získává americká armáda poté, co prezident USA podepsal zákon, který definuje území Spojených států jako bojiště? Proti komu je tento zákon namířen?

Více...

End of America

Konec Ameriky

Jsou USA stále synonymem svobody, lidských práv a demokracie? Co se ve Spojených státech změnilo v rámci boje proti terorismu po 11.9.2001? Existuje nějaká podobnost mezi tím, co se v současné době odehrává v Americe a tím, co se dělo v předválečném Německu? Je možné, že USA směřují k totalitě a policejnímu státu?

Více...

Nahoru