Francie: Pro-life organizace je třeba umlčet
Ve Francii prošel zákon kriminalizující internetové stránky organizací pro-life
Francouzské národní shromáždění schválilo v prvním čtení nový zákon, který kriminalizuje „překážky kladené přerušení těhotenství“ včetně kampaní vedených na internetu. Cílem reformy, iniciované socialistickou vládou, je umlčet hlas různých občanských sdružení na obranu života. K hlasování došlo přesně rok poté, co podobné hlasování zrušilo povinný týden reflexe pro ženy, které pomýšlejí na interrupci.
Nový normativní zásah znamená skutečnou represi namířenou vůči všem, kdo poskytují informace, nabízejí radu či pomocnou roku ženám, které došly na práh této dramatické volby. Proti dlouho diskutované reformě se nezvedl žádný z hlasů, které obvykle hájí svobodu slova na internetu.
Na obranu portálů věnovaných obraně života vystoupila katolická církev prostřednictvím dopisu, který předseda francouzského episkopátu adresoval prezidentu Hollandovi. Žádnou odpověď však neobdržela. Co tato nová norma představuje pro francouzskou společnost, vysvětluje pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Georges Pontier:
„Myslím, že k nám promlouvá o tom, že v naší společnosti probíhá ničení antropologický konceptů, a zejména úcty k důstojnosti lidské osoby. Dále říká, že představa individualismu - totiž dělej každý, co se ti líbí a co chceš – totálně převládla a poukazuje se tak na „právo ženy nakládat s vlastním tělem, jak se jí zachce“, není tu už nic, co by chránilo nejslabší, v tomto případě dítě, které začíná žít...“
Další bod, o kterém jste psal v listu pro prezidenta, se týká omezení svobody slova. Do jaké míry by tento zákon ohrožoval základní principy demokracie?
„Jak všichni víme, v naší zemi proběhly živé – a legitimní - debaty o právu na svobodu slova po atentátech na Charlie Hebdo. Možnost svobodně se vyjadřovat je jedním ze základů demokracie a je dokladem její existence. V tomto případě máme dojem , že z „militantních“ či ideologických důvodů dochází k omezení práva na svobodu slova na internetu, a k nové definici, která považuje obranu života ze nepřijatelnou v rámci naší společnosti.“
Říká k nové normě zakazující internetové stránky na obranu života předseda Francouzské biskupské konference, arcibiskup Georges Pontier.
Zdroj: RadioVaticana.cz, 2.12.2016
komentář: Myslím, že v článku je vše podstatné řečeno. Svoboda slova na internetu, stejně jako snaha o pomoc nastávajícím matkám a o ochranu nenarozených dětí, dostává na frak. Pokud zmíněný zákon vstoupí v platnost, na francouzském internetu už nebudou (alespoň legálně) k dispozici informace o rizicích, kterým jsou vystaveny ženy podstupující interrupce (např. o 44 % vyšším riziku rakoviny prsu, o 60 % vyšším riziku potratu při budoucím těhotenství, o 6 krát větším riziku sebevražd a o 65 % větším riziku dlouhodobých klinických depresí) ani o tom, jak hrozné je usmrtit bezbranné dítě v těle matky. Je ironií, že stránky nabádající k zabíjení nenarozených dětí budou zcela legální a podporované francouzskou vládou. Evidentně žijeme ve velice pokrokové společnosti s vytříbenými morálními hodnotami... (ironie)
Mimochodem, víte, co je napsáno v Bibli?
Proklet buď ten, kdo vezme úplatek, aby zabil člověka a prolil nevinnou krev. (Deut 27,25 CSP)
Ještě jedna poznámka - v článku je zmínka o právu žen nakládat s vlastním tělem, jak se jim zachce. Netušil jsem, že ženské tělo má 2 hlavy, 4 ruce, 4 nohy, 2 bijící srdce a 2 typy DNA...
Aktualizováno 18.12.2016:
Dva roky vězení a 30 tisíc euro pokuty za (pravdivé) informace o potratech
Francie se stává ideologickou diktaturou. Nesmí se otevřeně mluvit o islámu, homosexualitě a o potratu. Ženám, pro které je těhotenství problém, se nesmí nabídnout nic jiného než potrat – varuje Antoine-Marie Izoard, šéfredaktor Famille Chrétienne, hlavního katolického týdeníku ve Francii. Po odhlasování zákona zakazujícího internetové šíření informací, které mohou ženu odradit od potratu, je sám pln obav. Není jisté, zda katolické časopisy nebudou volány k odpovědnosti, když zveřejní článek určený budoucím matkám. Za překročení nového zákona se ukládá trest dvouletého odnětí svobody a 30 tisíc euro pokuty.
Skutečnost, že se podařilo v obou komorách parlamentu protlačit tento zákon, považuje Antoine-Marie Izoard za fakt velmi nebezpečný pro francouzskou demokracii. (...) Zároveň podotýká, že internetové stránky, proti kterým je nová norma namířena, přinášejí odpovědi na reálné potřeby těhotných žen.
„Tyto stránky vznikly, protože ženy, které chtěly uvažovat nad možností interrupce, neměly kam sáhnout pro radu, aby lépe pochopily, co je to těhotenství. Na stránkách předkládaných ministerstvem jsou pouze informace o interrupci a to formulované takovým způsobem, jako by šlo o jediné řešení. Oproti tomu stránky pro-life předkládají přesné informace o tom, co je potrat a co to znamená mít dítě, s jakou pomocí může matka počítat. Na vládních stránkách nic takového není. Proto stránky pro–life vyplnily určitou mezeru. Kromě toho stojí za upozornění, že na vládních stránkách se nemluví o dítěti, plodu, embryu nebo buňkách, nýbrž o předmětu těhotenství. Je až neuvěřitelné, jak daleko se lze dojít“ – řekl Vatikánskému rozhlasu šéfredaktor Famille Chrétienne.
Francouzský senát schválil návrh nového zákona minulou středu. Vzhledem k tomu, že senátoři jeho znění mírně poopravili, vrátí se ještě jednou k hlasování do národního shromáždění. Vláda chce, aby vstoupil v platnost před ukončením kadence parlamentu.
Zdroj: RadioVaticana.cz, 13.12.2016
Aktualizováno 20.3.2017:
Ústavní rada nezastavila zákon namířený proti obráncům života
Ústavní rada ve Francii schválila nový kontroverzní zákon zakazující rozšiřování obsahů, které by mohly odvádět ženy od interrupce. Soudcové nicméně omezili oblast jeho aplikace. Jak uvedli, zákaz se nemůže týkat informací směřující ke všem příjemcům.
Přesto Ústavní rada odsouhlasila represe namířené proti obráncům života v případech, kdy je jejich činnost zaměřena bezprostředně na těhotné ženy. Podle odborníků zákon i v této podobě účinně zablokuje práci mnoha dobrovolníků, poraden či telefonických linek důvěry určených pro matky v obtížné životní situaci. Překročení zákona totiž sankcionují tvrdé tresty: pokuta do 30 tisíc euro a až dvouleté odnětí svobody.
Zdroj: RadioVaticana.cz, 20.3.2017