Je papežova výzva k jednotě naplněním proroctví?
V lednu 2014 proběhla v USA konference, na které bylo přítomno 300 vůdců charismatických církví. Vyslechli výzvu anglikánského biskupa Tonyho Palmera k jednotě všech křesťanů, přesněji řečeno k návratu do lůna Katolické církve. Tato jeho výzva byla podpořena osobním poselstvím papeže Františka k těmto charismatickým vůdcům. Může jít o důležitý krok k naplnění proroctví a k ustanovení jednotné celosvětové křesťanské církve?
Zkrácený záznam s komentářem Douga Batchelora (české titulky):
Není to samozřejmě poprvé, co se Katolická církev obrací na "odloučené protestantské bratry" s výzvou, aby se vrátili do jejího lůna. To, co dělá tuto výzvu zvláštní, je způsob, kterým byla učiněna. Papežové vždy podobným výzvám dávali prostor ve svých listech nebo je letmo zmínili v oficiálních proslovech. Papež František však použil neformální osobní poselství, kterými překvapil a zasáhl 300 vůdců charismatických církví. Tito vůdcové na jeho výzvu slyšeli a podle jejich reakce se zdá, že ji přijali.
Může být František prvním papežem, který má schopnost sjednotit katolický a protestantský svět? Časopis TIME ho zvolil osobností roku 2013. Jako první papež v historii dostal pozvání, aby promluvil před Kongresem USA. Předseda sněmovny reprezentantů John Boehner, který papeže pozval, zdůraznil, že pastorační styl papeže Františka a jeho pokora jsou inspirací pro miliony Američanů. A rozhodně neoslovuje pouze Američany. Dokáže papež František sjednotit křesťany? Naplní se proroctví o tom, že "celá země půjde v obdivu za tou šelmou", která "byla smrtelně raněná, ale ta rána se zahojila"? (Zj 13)