NeuveritelnaOdhaleni.cz
Letecká výzbroj

Katolický biskup Aleppa: Zásah USA v Sýrii byla fraška

Můžeme věřit informacím, které nám podávají mainstreamová média o situaci v Sýrii? Jaký pohled přináší katolický biskup syrského města Aleppa? Jak vidí roli USA, Ruska a vládních vojsk při osvobozování těžce zkoušeného národa od Islámského státu? Zvyšuje ruský zásah počet uprchlíků v Evropě? Na čí straně stojí syrští křesťané?

Katolický biskup Aleppa: Zásah USA v Sýrii byla fraška

Aleppo. „Ruský zásah v Sýrii demaskoval komedii údajných operací Spojených států amerických. Když bombardovali Američané a jejich spojenci, Islámský stát expandoval. Když začali bombardovat Rusové, začal se Islámský stát konečně stahovat. Možná by bylo vhodné zamyslet se nad úlohou Spojených států v Sýrii…“. Katolický biskup Aleppa, mons. George Abu Khazen, již několik měsíců mluví na rovinu o frašce amerických vojenských operací a veřejně chválí ofenzívu syrského vojska, která po pěti letech přináší Syřanům naději. „Před ofenzívou zabíjely bomby více než deset civilistů denně, Aleppo se ocitlo na měsíce bez vody a elektřiny. Nyní se vše vrací do normality“, uvedl biskup Khazen pro italský list Il Giornale (7.4.2016).

Tzv. Islámský stát zaujímal v době amerického vojenského zásahu více než padesát procent syrského území; po dvou měsících ruské operace však řadu z nich opustil. Nejdůležitějším důsledkem ruské intervence je nicméně podle biskupa Khazena zahájení mírového procesu. Apoštolský administrátor Aleppa zároveň vyvrací mnohá tvrzení evropského tisku, který kupříkladu mluví o obsazení města Assadovým vojskem: „Syrská armáda nám přináší osvobození. Kam vstoupí, vrací se život. V mnoha vesnicích děti nechodily tři nebo čtyři roky do školy. Ihned po příchodu vojska se vrátily ke studiu. Takovou okupaci vítám.“ Evropa prohlašuje, že ruský zásah zvýšil počet uprchlíků, nicméně aleppský biskup tvrdí pravý opak: „Měli byste se trochu lépe informovat“, vybízí, „lidé před vojskem neutíkají, nýbrž se vracejí do svých vesnic“. Sýrie navíc v minulosti spíše uprchlíky přijímala, než vyvážela, zdůrazňuje mons. Khazen. Pokud si tedy Evropa přeje zastavení uprchlické vlny, měla by se zasadit o mír v Sýrii. Konkrétně to znamená, že vlády, které podporují ozbrojené skupiny v Sýrii, je musí požádat o ukončení činnosti, vysvětluje syrský biskup.

Na dotaz, zda tedy křesťané stojí na straně Bašára Asada, mons. George Abu Khazen odpovídá: „Nestojíme za Assadem, nýbrž za hodnotami pokojného soužití a tolerance, které ze Sýrie činily jedinečnou blízkovýchodní oázu ryzího pluralismu tím, že zajišťovaly spolubytí třiadvaceti náboženských a etnických skupin. Vy Evropané vždy dáváte přednost jenom jedné barvě? A jaké – černé?“, ptá se apoštolský administrátor syrského Aleppa.

Zdroj: RadioVaticana.cz, 11.4.2016

komentář: Samozřejmě, že vím o tom, že informace o situaci v Sýrii (a nejen tam) je možné získat nejen z mainstreamových médií, ale i z různých alternativních zdrojů. Zaujalo mě však, že svou troškou do mlýna přispěla i Česká sekce Vatikánského rozhlasu (RadioVaticana.cz), která přináší svědectví Abu Khazena, katolického biskupa v syrském městě Aleppo. Vzhledem k tomu, že tento muž je přímo v centru dění, myslím, že má k tématu co říci...

Obamovy seznamy smrti

Seznamy smrti ukázaly Obamovu drsnou tvář

Přišel po letech vlády kovboje z Texasu mírnější prezident, který dbá na lidská práva, nebo je Barack Obama ještě drsnější než jeho předchůdce? Kdo rozhoduje o tom, který z údajných teroristů má být zabit? Co všechno je možné ospravedlnit v rámci "války proti terorismu"?

Více...

Uprchlíci

Bývalý muslim o "uprchlících" (Salman Hasan)

Proč se do Evropy valí uprchlická vlna z muslimských zemí? Jedná se skutečně o uprchlíky nebo je za jejich příchodem něco jiného? Kde tito lidé berou peníze na cestu do Evropy? Kdo jim umožňuje dostat se na náš kontinent? Budou po svém příchodu respektovat evropské zákony a hodnoty nebo se budou snažit prosadit svoje? Měli bychom jim otevřít svou náruč?

Více...

Salman Hasan

Salman Hasan - Příběh bývalého muslima

Zajímá se Ježíš Kristus o muslimy? Miluje je? Jakým způsobem se je snaží oslovit? Co všechno je pro ně ochotný udělat? Jak se změní život muslima, když se setká s živým Bohem, který jej uzdraví z nevyléčitelné nemoci? Jak na jeho konverzi ke křesťanství reaguje jeho okolí? Jaký je rozdíl mezi křesťanstvím a islámem?

Více...

Nahoru